środa, 13 lipca 2011

Jak nauczyć papugę gadać?

Oczywiście,-papugi znane są ze swoich zdolności naśladowczych. Na wielu pokazach w zoo -papugi nie dość że robią sztuczki, to jeszcze powtarzają słowa trenera.
Ale jak  do tego dojść? Jak nauczyć moją nimfę, falistą, konurę, czy żako powtarzać zasłyszane dźwięki?
To bardzo trudna sztuka, nie tylko dla papug. Oto artykuł, w którym wytłumaczę jak sprawić, że nasz pierzasty przyjaciel zacznie gadać...


 Kiedy nasz nowy domownik przywyknie już do nowego otoczenia, nie będzie okazywał lęku człowiekowi (całkowicie nam zaufa) i zacznie rozróżniać nasz głos, możemy uznać że jest gotowy do rozpoczęcia lekcji. Niektóre ptaki wykazujące duże zdolności naśladowcze, potrafią czasami bez nauki powtórzyć kilka zasłyszanych słów. A naśladowanie gwizdów lub dzwonków przychodzi im jeszcze łatwiej. Jeżeli jednak chcemy osiągnąć naprawdę dobre wyniki w lekcjach z naszym podopiecznym musimy odbywać je regularnie: codziennie, i o tej samej porze-najlepiej późnym popołudniem. Zbliżamy się do klatki, poczekajmy chwilę  , aż nasz uczeń zwróci się ku nam, wyraźnie zainteresowany z czym przyszliśmy tym razem i rozpoczynamy lekcję. Bardzo wolno i wyraźnie powtarzajmy te same słowa tym samym tonem. Nie wolno nam wymawiać ich raz głośniej a raz ciszej. Przez chwilę nasz uczeń będzie siedział nieruchomo, potem przekrzywi głowę i wyraźnie będzie starał się pojąć , o co chodzi. Gdy po kilku lub kilkunastu minutach odwróci się do nas i zajmie się jedzeniem lub jakąś zabawką, znaczy to że już się znudził. Należy skończyć na dziś wykłady. Następnego dnia wrócimy do nauki. Pierwsze słowo z "ust" a właściwie z dzioba naszego ptaka usłyszymy najprawdopodobniej zupełnie nieoczekiwanie. Wcale nie w trakcie lekcji. Starając się zwrócić na siebie uwagę wtedy kiedy będzie czuł się opuszczony postara się wymówić słowo którego go uczyliśmy. Zapamiętał przecież że podczas lekcji poświęcaliśmy mu najwięcej uwagi, będzie się więc domagał, abyśmy w końcu do niego podeszli i kontynuowali naukę. W miarę upływu czasu zdolności naśladowcze naszej papugi będą stopniowo rosły. Coraz łatwiej będzie się uczyć nowych słów, bez dodatkowych lekcji powtarzać zasłyszane w domu słowa, melodie, dźwięki. Nie powinniśmy jednak zrezygnować z lekcji, które tak bardzo paput polubił.

2. Które gatunki "gadają"?
Oczywiście nie wszystkie gatunki papug uczą się mówić równie szybko i łatwo. Mają one różne zdolności osobnicze: jedna może być bardzo zdolna, a druga niechętna do nauki. Zazwyczaj (nie chcę nic sugerować) samce uczą się szybciej od samic. Najwyraźniej gada chyba żako i gwarek, a najwięcej zapamiętuje falista. Nimfy, amazonki, ary, aleksandretty -te gatunki ZAZWYCZAJ szybko uczą się mówić. Co nie oznacza że inne gatunki wcale tego nie potrafią. To osobnicza cecha, i przy odrobinie cierpliwości może wyjść na jaw.
3.Szybciej, szybciej -powiedz coś!
W sklepach zoologicznych pojawiają się preparaty które rzekomo udoskonalają zdolności językowe papug. Nie dawajmy temu wiary. Tylko cierpliwość pozwoli nam osiągnąć pożądane efekty i wyniki.
4.Słowa na koniec...

Oswajając i ucząc mówić papugę bierzemy na siebie odpowiedzialność. Nie może się zdarzyć, abyśmy nie mieli dla niej czasu, i unieszczęśliwiali biednego i niewinnego ptaka. Jeżeli jednak mimo i ponad wszystko nie mamy dla ptaka czasu: kupmy mu partnera, nie bojąc się że zdziczeje: tak nie będzie. Jedynie nowy ptak nie będzie tak bardzo z nami związany jak pierwszy, bowiem od początku będzie miał towarzysza życia.

2 komentarze:

  1. Wszedzie w arytkułach pisze się o nimfach, alkach, arach, gwarkach a nikt nie wspomina o gatunku papugi, która jest jedną z najbardziej towarzyskich i bardzo szybko uczących się ptaków, nawiązuję tu do Mnichy Nizinnej POLECAM ten ptak jest bardzo wyjątkowy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Też mam mniche od tygodnia uczymy ja mówić ale na razie bez rezultatów ale jest naprawdę towarzyska

    OdpowiedzUsuń