niedziela, 5 czerwca 2011

Mam papugę,ale jak ją oswoić?

Nimfa - Tarot, Kasi-"Swift",pozdrawiam Was! :)
Oswajanie papugi ,-czyli oswajanie tak naprawdę dzikiego zwierzęcia. Jak się do tego zabrać? Co zrobić, by skrócić nieco ten proces? Jak przekonać do siebie starszego i bardziej nieśmiałego paputa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.


Krok 1. "Początki przyjaźni"
Kiedy przyniesiemy do domu papugę, musimy odczekać zanim zaczniemy oswajać nowego "domownika". Zwykle ten czas wynosi około 10dni, do 2 tygodni. Ptak oswoi się i zapozna z nowym otoczeniem, klatką, nowymi widokami, zapachami i dźwiękami. Nie płoszmy papugi, nie wykonujmy gwałtownych ruchów przy ptaku, ani nie wkładajmy rąk do klatki bez powodu. W ten sposób "zaczniemy" już przyjaźń. W przeciwnym wypadku papuga przestraszy się nas, a oswojenie potrwa dłużej i będzie to proces trudniejszy.
Mój Happy, moja modrolotka :)
Krok 2. "Zacznijmy działać!"
Teraz czeka nas chwila "prawdy" :). Paput zaznajomił się z otoczeniem, nową klatką itd. A my nie straszyliśmy go w pierwszych i jakże trudnych dla niego momentach życia w nowym świecie. Nie boi się gdy powoli się do niego zbliżamy, ale bać się może, kiedy zbyt szybko to zrobimy. Dlatego próbujmy! Kiedy paput ucieka odsuńmy się o krok. Kiedy się uspokoi, możemy spokojnie, powolutku ponawiać próby... W końcu się przekona, że nie zamierzamy niczego złego mu wyrządzić. Możemy spokojnie usiąść niedaleko albo papugi w klatce, albo trochę dalej bezpośrednio ptaka.
Krok 3. "Obserwacja i łakomstwo"
mnicha nizinna -Anders Kasi-Swift
"Przez żołądek do serca!"- Tak, to powiedzenie sprawdza się też w przypadku papug. Zaobserwujmy co nasz "przyjaciel" najchętniej zjada, najszybciej się do tego dobiera. Np. słonecznik, jabłko czy biszkopty (nie za dużo!). Nie podawajmy mu tego do miseczki, tylko próbujmy dać z ręki, najpierw przez kraty, potem, jeżeli nasz łakomczuch zje, możemy próbować dawać mu na otwartej ręce w klatce. Najpierw będzie niepewny, ale za chwilę odwdzięczy się za cierpliwość i zje z ręki, a potem ucieknie w bezpieczne dla siebie miejsce, aby spokojnie zjeść. Dobra nasza! Podawajmy więc przysmaki jak najczęściej z ręki, w podany przed chwilą sposób.
Krok 4.  "Dużo czasu dla papugi"
Oczywiście, poświęcajmy ptakowi jak najwięcej czasu i ustalmy powitanie gdy przychodzimy do klatki, np. "Cześć mały!", powtarzajmy te słowa przy każdym podejściu do niego, a po krótkim czasie paput będzie nas poznawał! Oprócz tego, dawajmy przysmaki z ręki. Zdobędziemy w ten sposób zaufanie pupila. Kiedy zobaczymy że niepewność znikła, spróbujmy delikatnie posmyrać papugę po karku, z reguły bardzo to lubią.
Za postępy nagradzajmy przysmakiem, a przekonamy się co i ile może nam dać taki ptak!

Co pomoże w oswajaniu...
Happy :))
1.Wiek papugi! Im młodsza, tym większe mamy szanse na oswojenie!
2.Proso senegalskie! Papugi uwielbiają ten przysmak, dostępne w dobrych sklepach zoologicznych.
3.JEDEN opiekun, zmieniający piasek, dający jeść i oswajający. Papudze będzie się mieszać w łepku jeżeli będzie ich więcej.
4.CIERPLIWOŚĆ,CIERPLIWOŚĆ I JESZCZE RAZ CIERPLIWOŚĆ!




1 komentarz:

  1. dzękuję za porady ale ja dodała bym najpierw że jeżeli papuga boji się ręki to trzeba czasami dawaci rękę do klatki tak zrozumie że ręka niejest zła

    OdpowiedzUsuń