Nimfa - Tarot, Kasi-"Swift",pozdrawiam Was! :) |
Krok 1. "Początki przyjaźni"
Kiedy przyniesiemy do domu papugę, musimy odczekać zanim zaczniemy oswajać nowego "domownika". Zwykle ten czas wynosi około 10dni, do 2 tygodni. Ptak oswoi się i zapozna z nowym otoczeniem, klatką, nowymi widokami, zapachami i dźwiękami. Nie płoszmy papugi, nie wykonujmy gwałtownych ruchów przy ptaku, ani nie wkładajmy rąk do klatki bez powodu. W ten sposób "zaczniemy" już przyjaźń. W przeciwnym wypadku papuga przestraszy się nas, a oswojenie potrwa dłużej i będzie to proces trudniejszy.
Mój Happy, moja modrolotka :) |
Teraz czeka nas chwila "prawdy" :). Paput zaznajomił się z otoczeniem, nową klatką itd. A my nie straszyliśmy go w pierwszych i jakże trudnych dla niego momentach życia w nowym świecie. Nie boi się gdy powoli się do niego zbliżamy, ale bać się może, kiedy zbyt szybko to zrobimy. Dlatego próbujmy! Kiedy paput ucieka odsuńmy się o krok. Kiedy się uspokoi, możemy spokojnie, powolutku ponawiać próby... W końcu się przekona, że nie zamierzamy niczego złego mu wyrządzić. Możemy spokojnie usiąść niedaleko albo papugi w klatce, albo trochę dalej bezpośrednio ptaka.
Krok 3. "Obserwacja i łakomstwo"
mnicha nizinna -Anders Kasi-Swift |
Krok 4. "Dużo czasu dla papugi"
Oczywiście, poświęcajmy ptakowi jak najwięcej czasu i ustalmy powitanie gdy przychodzimy do klatki, np. "Cześć mały!", powtarzajmy te słowa przy każdym podejściu do niego, a po krótkim czasie paput będzie nas poznawał! Oprócz tego, dawajmy przysmaki z ręki. Zdobędziemy w ten sposób zaufanie pupila. Kiedy zobaczymy że niepewność znikła, spróbujmy delikatnie posmyrać papugę po karku, z reguły bardzo to lubią.
Za postępy nagradzajmy przysmakiem, a przekonamy się co i ile może nam dać taki ptak!
Co pomoże w oswajaniu...
Happy :)) |
2.Proso senegalskie! Papugi uwielbiają ten przysmak, dostępne w dobrych sklepach zoologicznych.
3.JEDEN opiekun, zmieniający piasek, dający jeść i oswajający. Papudze będzie się mieszać w łepku jeżeli będzie ich więcej.
4.CIERPLIWOŚĆ,CIERPLIWOŚĆ I JESZCZE RAZ CIERPLIWOŚĆ!
dzękuję za porady ale ja dodała bym najpierw że jeżeli papuga boji się ręki to trzeba czasami dawaci rękę do klatki tak zrozumie że ręka niejest zła
OdpowiedzUsuń