sobota, 4 czerwca 2011

Akcesoria: Klatka idealna!

Przed przywiezieniem czy przyniesieniem papugi do domu należy bardzo dokładnie przemyśleć: jakie i ile nasz paput będzie miał zabawek do dyspozycji, jaką klatkę kupić, czym karmić itd...


1.Ogólnie-Klatka: trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nie istnieje klatka za DUŻA. Nie kupujmy klatki owalnej, ani kopulastej, gdyż paput może mieć nawet problemy psychiczne po dłuższym pobycie w takiej klatce. Unikajmy wieżyczek. Kupując klatkę zważmy jakiej wielkości jest nasz pupil: nie możemy kupić pół metrowej klateczki dla ary.Ale do rzeczy: Papuga nie może zahaczać skrzydłami o pręty klatki w momencie wyciągnięcia się. Musi mieć możliwość przelotu z żerdki-na żerdkę (szczegóły na temat żerdzi w późniejszych punktach).
2. Zabawki: Nigdy plastikowe,-mogą być z lnianej liny, z DREWNA, oczywiście-z owoców czy warzyw, powieszonych na szcznureczkach. Świetną zabawką (i chyba najlepszą) są gałązki: z listkami i pąkami. Papugi obgryzają je-sprawia im to wielką "radochę" :)
3. Żerdzie: najlepiej nieokorowane (czyli właśnie z KORĄ), rozmieszczone w sposób taki, aby papuga siedząc na jednej z nich nie zawadzała ogonem, skrzydłem czy głową o klatkę. Muszą być rozstawione tak, aby ptak miał możliwość przelotu z jednej na drugą. Przed użyciem! Nie zapoznawaj się z treścią ulotki (bo takiej nie ma) ani nie konsultuj się z lekarzem ani farmaceutą. Po prostu przeczytaj: Wymyjmy dokładnie gałąź najlepiej brzozy,wierzby, jabłoni (spisów w Internecie jest mnóstwo-nie będę ich powielać) ale nie stosujmy kasztanowych gałęzi. Po wyszorowaniu dokładnie szczotką odparzamy patyk, po czym zostawiamy na słońcu, do wyschnięcia. Montujemy w klatce.

4.Szuflada
: bardzo ważna, szczególnie przy dzikich papugach. Żeby nie wkładać całych rąk do klatki można wyłożyć i włożyć szufladę. Wykładamy ją kartką papieru, ręcznikiem papierowym bez nadruku lub najlepiej piaskiem CZYSTYM! Wymieniamy co 2-3 dni maksymalnie.
5.Pożywienie: Hodowca lub sklep dostarczą nam informacji o pokarmie dla danego gatunku.
Pamiętajmy, nie umieszczajmy żerdek bezpośrednio na miską, bo wiadomo jakie są skutki. Myjemy miskę z wodą i pokarmem codziennie. Wodę wymieniamy co najmniej 2 razy dziennie. Oprócz mieszanki ziaren, owoce, warzywa, kwiatki (niektóre-spisów jadalnych w Internecie jest mnóstwo-nie powielam).

Gdzie ustawić klatkę? Przy ścianie, przynajmniej na początek-z dala od substancji chemicznych łącznie z dala od perfum. Z daleka od kotów, grzejników, kuchni i łazienki. Opary kuchenne są szkodliwe dla ptaka. Klatka umieszczona w miejscu gdzie właściciel najczęściej przebywa jest co najmniej wskazana.

To raczej wszystko, jakby coś -dopiszę!

Pzdr. Copyright by PB - Papuzi Blog & Magda

2 komentarze:

  1. fajny blog dajesz więcej notekk

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję ;*

    Dałam, dałam :)
    mam nadzieję na podobną reakcję większej liczby osób, Madziuu:)

    OdpowiedzUsuń